Jak wyczyścić złotą biżuterię?-sprawdzone sposoby.

Złoto to metal szlachetny, wykorzystywany przede wszystkim w branży jubilerskiej ze względu na wyjątkową estetykę i świetlisty połysk. Miłośniczki biżuterii z pewnością posiadają w swojej kolekcji jakiś element z czystego złota. Panuje przekonanie, że bezpośredni kontakt złota ze skórą przynosi dobrą energię, następuje przepływ pozytywnych odczuć, być może z uwagi na walor estetyczny, ale z pewnością też na prozdrowotne działanie. Złoto, choć jest metalem trwałym z czasem traci swój pierwotny połysk. 

Jakie czynniki powodują , że złoto traci swoją barwę? 

Istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na wygląd złota. Jest to między innymi regularne noszenie biżuterii. Im dłużej jest narażona na promieniowanie słoneczne tym  bardziej traci ona swój blask. Kolejną przyczyną matowienia metalu może być kontakt z kremem do twarzy, kosmetykami do make up, balsamami, perfumami, proszkami do prania. Złoto niezbyt dobrze reaguje na chemiczne produkty. Jako kamień szlachetny najbardziej lubi, to, co osadzone w naturze. 

Najczystsza forma złota, czyli złoto 24 karatowe jest bardzo miękkie.

W codziennym użytkowaniu takie złoto bardzo łatwo się zniekształca. Aby kruszec ten był bardziej wytrzymały dodaje się do niego nikiel, pallad, srebro, cynk i mangan. W związku z tym złoto, które kupujemy ma rożną zawartość innych metali. Samo złoto w swojej czystej postaci nie matowieje i nie traci swojej barwy, natomiast w połączeniu z innymi metalami, takie procesy zachodzą bardzo często. Metale reagują na wodę, tlen, wilgoć, dlatego złota biżuteria, będąc wystawiona na te czynniki staje się ciemna, mniej błyszcząca

Oto dwa proste sposoby na przywrócenie blasku złotej biżuterii.

Pierwszy sposób:

Co będziesz potrzebowała:

-mała miska z ciepłą wodą

-mydło

-Miękka szczoteczka

-miękka ściereczka z mikrofibry

Do miski nalej ciepłej wody a następnie kilka kropli płynu do naczyń.Włóż do ciepłej wody biżuterie którą chcesz wyczyścić, trzymaj ją tam przez 10 min.Po 10 minutach weż szczoteczkę i delikatnie wyczyść biżuterie, nie rób tego zbyt gwałtownie i nie za mocno. Biżuteria jest delikatna i każdy zbyt intensywny ruch może ja zniszczyć.

Następnie opłucz ją dokładnie i osusz ściereczką z mikrofibry. Zwróć uwagę aby biżuteria była dobrze była wypłukana i wysuszona. aby nie pozostały na niej pozostałości mydła .Na końcu schowaj ja do woreczka aby mogła jak najdłużej zachować swój blask.

Drugi sposób

Co będziesz potrzebowała:

-Mała miska z ciepłą wodą

-1 łyżka sody oczyszczonej

-Miękka szczoteczka

-miękka ściereczka z mikrofibry

qrf

Do miski z ciepłą woda dodaj sodę, wymieszaj tak aby utworzyła się konsystencja pasty. Weż szczoteczkę i delikatnie wyczyść biżuterie. Następnie wysusz ją dokładnie i odłuż na 15 minut do całkowitego wyschnięcia. Upewnij sie ze biżuteria jest sucha i włóż ją do woreczka.

Nie wskazane jest moczenie biżuterii w żadnym roztworze, która posiada kamienie typu turkusy, korale, kwarc, perły ponieważ mogą powstać odbarwienia.Można przemyć ją samą woda a następnie  dokładnie wysuszyć ściereczką z mikrofibry.

Pamiętaj, kamienie takie jak opale bardzo żle znoszą kontakt z gorącą wodą.

O czym należy pamiętać:

Nie moczymy biżuterii we wrzątku ani w zimnej wodzie.

Przechowujemy biżuterie w zamkniętym woreczku.

Nie używamy wybielaczy, mogą one trwale odbarwić złoto.

Zawsze czyścimy biżuterie w misce, nigdy pod bieżącą woda, chyba że odpływ jest zakryty.

Gdy płuczesz biżuterie z kamieniami szlachetnymi postaraj się aby woda leciała lekkim strumieniem.

Raz na rok złotą biżuterię, którą nosimy regularnie powinnismy oddać do profesjonalnego czyszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *