Taj Mahal – dla niektórych symbol miłości, dla niektórych tylko pomnik

Taj Mahal zmienia kolory w zależności od koloru słońca.W ciągu dnia jest różowy, po południu mleczno biały.Wierzy się, że zmiany kolorów powiązane są z nastrojem kobiety.

Taj Mahal został zbudowany przez Shah Jahan dla ukochanej żony Mumatz Mahal, która zmarła podczas porodu przy 14 dziecku.Taj Mahal to deklaracja miłości dla jedynej i  prawdziwej miłości jaką obdarzył Shah Jahan swoja żonę.

Shah Jahan zatrudnił architektów z całego świata aby wybudować grobowiec który odzwierciedli  jego miłość i oddanie do żony.Taj Mahal był budowany 22 lata, od 1931 do 1963 roku, 22 tysiące robotników uczestniczyło w budowie tego pięknego pomnika.

Taj Mahal jest zbudowany symetrycznie. Ściany, pokoje, filary, kolumny nawet ogród tworzą perfekcyjną symetrie, w środku jak i na zewnątrz.

15 tysięcy turystów dziennie odwiedza Taj Mahal.Aby zobaczyć piękno tego miejsca, poczuć atmosferę, a zarazem spokojnie zwiedzić to cudo  trzeba być tam bardzo wcześnie.

Podczas pełni tylko 400 osób może zobaczyć to miejsce, od godziny 21:00 do 24:00.Bilety można kupić tylko dzień przed pełnią i nie można się spóźnić.Każda osoba ma godzin na zwiedzenie Taj Mahal.

Shah Jahan miał plan zbudować podobny grobowiec po przeciwnej stronie rzeki z czarnego marmuru.Jednak jego syn uwięził go w forcie w Agrze, żył tam 8 lat pod opieka swojej córki Jahanara i zmarł śmiercią naturalną.

Uwielbiam to miejsce ale tylko o pranku kiedy jest mało ludzi i cała magia tego miejsca jest ukazana w całości.

Taj Mahal został wpisany na listę UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *